تاریخچه قهوه

واژه قهوه

واژه شناسان چند ریشه مختلف برای واژه قهوه شناسایی کرده اند، آنها معتقدند که این واژه از زبان اتیوپیایی و شاید از زبان یکی از کشور های آفریقایی مجاور اتیوپی گرفته شده است. اما جالب است که افراد بومی این مناطق به خود گیاه قهوه، «بون» می گویند. اما واژه قهوه از بی اشتها بودن می آید، زیرا قبایل باستانی از قهوه برای بی اشتها کردن استفاده میکردند. همچنین این کلمه برای اولین با از کشور ترکیه به کشور های اروپایی وارد شده است.

داستان قهوه

درمورد پیدایش و خاستگاه قهوه دو داستان وجود دارد که به برسی هر دو میپردازیم:

  1. مردم کشور یمن سال هاست که ادعا میکنند، سرزمین آنها خاستگاه قهوه بوده است. آن ها داستانی را روایت میکنند که بر اساس آن: سالها پیش چوپانی به اسم کلدی، گوسفندان خود را برای چرا، نزدیک درختی با میوه های قهوه ای و تلخ می برد. پس مدتی متوجه میشود که انرژی گوسفندان بیش از حد معمول است. و با دقت بیشتر متوجه این دانه های آن درخت است که سبب انرژی مضاعف گله او شده است. پس مقداری از دانه هارا برداشته و با خود میبرد و پس از خوردن آنها به انرژی زا بودن آنها پی میبرد. اما هنگامی که داستان را با صوفی شهر در میان میگذارد به او میگوید که هرچه سریع تر دانه ها را آتش بزند، اما پس از آتش زدن دانه های قهوه، بوی خوبی که تولید میکنند، سبب میشود عده بسیاری به سمت آن جذب شوند و همه گیر میشود.
  2. در داستان دوم آمده است که مردی عرب زبان به اسم عمر، به اسارت و بردگی گرفته میشود، در این میان او برای سیر شدن و زنده ماند مجبور میشود از دانه و ریشه گیاهان مختلف استفاده کند. در این میان به گیاه قهوه بر میخورد، اما به خاطر سفت و تلخ بودن دانه های قهوه آنها را همراه دیگر غلات تفت میدهد. سپس دانه های ترد شده قهوه را میخورد و درمیابد که علاوه بر انرژی بسیار، اشتهای اورا نیز کاهش داده است. سپس موضوع را با سوفیان درمیان میگذارد، در ابتدا تصور میکنند که میخواهد آن ها را مسموم کمه، اما با گذست زمان کم کم این نوشیدنی حتی جایگاه خود را مراسم های مذهبی پیدا میکند.

قهوه در دنیای مدرن

امروزه حدود 75 درصد مردم دنیا، قهوه می نوشند و بسیار محبوب است. همچنین محصولاتی که از قهوه تولید میشوند بیشماراند و هر روز تعداد بیشتری اط مردم را به این سمت جذب میکنند. این نوشیدنی در اکثر کشور ها به خصوص کشور های اروپایی به یکی از نیاز های اساسی روزانه تبدیل شده است. و در بسیاری فرهنگ ها ازین نوشیدنی در آیین مذهبی استفاده میشود. همچنین در بسیاری مناطق روش های دم کردم و تولید قهوه مخصوص به همان قبایل و مناطق ابداع شده و حتی به کشور های دیگر رفته و طرفداران بسیاری را جذب خود کرده است. این نوشیدنی فوق العاده امروز در بین پنج نوشیدنی پرطرفدار است.